Če z gasilci nimate nobene skupne točke, v kar dvomimo, potem vam verjetno niti gasilska intervencija ni poznan pojem. A s takšnimi osebami ste zagotovo že kdaj imeli opravka. Morda pa ste celo vključeni v prostovoljno gasilsko društvo in v tem primeru vam je gasilska intervencija še kako zelo dobro poznana.
Lahko rečemo, da je gasilska intervencija postopek, ki je zelo natančno opredeljen in se ga je treba nujno držati. Ravno zato je pri takšni intervenciji še toliko bolj pomembno, da na čelu stoji izjemno odgovorna oseba.
Vodena je pod okriljem poveljnika gasilske enote
Prav vsaka gasilska intervencija mora biti vodena pod okriljem poveljnika gasilke enote – torej na območju, kjer se je pripetil požar ali katera druga nesreča. Vodja se po prejetju poziva na intervencijo že v času vožnje odloča o tem, kakšen bo postopek oziroma taktika. V tem času prav tako poskuša pridobiti čim več koristnih novic oziroma informacij, ki bi lahko čim bolje koristile pri nadaljnjem postopanju.
Če vodji že med vožnjo na mesto dogodka oziroma nesreče uspe izvedeti čim več informacij, na primer točno določeno število poškodovanih, je gasilska intervencija zato zagotovo lahko precej bolj uspešna oziroma učinkovitejša. Pomembno je tudi to, da vodja izve, ali so na kraju nesreče prisotne kakšne nevarne snovi ter podobno.
Na kakšen način bo potekala gasilska intervencija
Seveda gasilska intervencija lahko poteka na več načinov. Gasilci lahko nesrečo rešujejo od zunaj ali pa morajo vdreti v notranjost objekta. Če je na primer stavba že dokaj poškodovana, se vodja torej lahko odloči za akcijo od zunaj oziroma za kombinirani napad na sam objekt. V tem času morajo preostali gasilci opravljati vse zadane naloge, ki so jim bile naročene s strani vodje.
Zelo pogosto gasilska intervencija vključuje gašenje požara v notranjosti prostorov. V tem primeru je daleč najbolj pogosta oblika gašenja z vodo. To je navadno najbolj dostopno, obenem pa tudi najcenejše sredstvo za dovolj učinkovito gašenje.